Home Wokół mebli Co powinna zawierać dobra umowa na meble kuchenne?

Co powinna zawierać dobra umowa na meble kuchenne?

by Jacek eM
umowa na meble kuchenne

Niby założenia bloga są takie, żebyś sama nauczyła się projektować meble i potem je poskładała (albo Twój facet :), ale jeśli wolisz zatrudnić do tego fachowców, to też dobra decyzja. Pamiętaj tylko, żeby się dobrze zabezpieczyć, bo nie wiadomo, na kogo trafisz – dobrze napisana umowa na meble kuchenne zabezpieczy Twoje interesy.   

 

Teoretycznie trafiasz w ręce osób, które znają się na swojej robocie i śmiało można ich określić mianem fachowców, bo to dla nich nie pierwszyzna i wiedzą, co i jak robić.

Wydawać by się mogło, że firmom, które zajmują się projektowaniem wnętrz, produkcją mebli i ich montażem zależy na tym, żebyś była z ich usług zadowolona, bo zadowolony klient to najlepsza reklama w czasach internetu i rosnącej konkurencji. Właściwie Tobie zależy na tym samym – chcesz się cieszyć wnętrzem swojego domu czy mieszkania, które będzie nie tylko funkcjonalne i dostosowane do Ciebie, ale również piękne.

I teoretycznie wszystko powinno pójść gładko, prawda?

A co, jeśli nie poszło tak, jak miało pójść? Jeśli cały proces okazał się drogą przez mękę, a na końcu i tak efekt nie przystaje do Twoich oczekiwań, a z wykonawcą się nie da dogadać?

Tutaj z pomocą przychodzi umowa, która jeśli jest dobrze napisana, to zabezpiecza interesy obu stron, ale dzisiaj skupmy się na tym, żeby zabezpieczała Twoje.

 

W jakiej formie zawierać umowę na meble kuchenne?

Zawsze i wszędzie, nie tylko przy zamawianiu mebli:

 

UMOWA ZAWSZE W FORMIE PISEMNEJ

W DWÓCH JEDNOBRZMIĄCYCH EGZEMPLARZACH

PODPISANYCH PRZEZ OBIE STRONY

(i najlepiej na każdej stronie parafowane)!!

 

Prawdą jest, że umowa ustna ma taką sam moc prawną, jak ta na piśmie. Ale w razie jakichkolwiek problemów, będzie Ci bardzo ciężko udowodnić, że dane ustalenia miały miejsce.

A jeśli cała sprawa znajdzie swój finał w sądzie, to na Tobie będzie spoczywał ciężar udowodnienia swojej wersji. Nie ma tutaj zasady domniemania niewinności – jeśli masz na coś papier (maile to też „papier”) albo świadków, to według sądu miało miejsce. W przeciwnym razie nikt Ci nie uwierzy tylko na słowo.

Meble nie kosztują mało, więc powierzanie nieznanej osobie pieniędzy bez jakiejkolwiek pisemnej gwarancji tego, co się za te pieniądze otrzyma, kiedy i jak, jest bardzo niemądre, zgodzisz się chyba?

 

Co powinna zawierać umowa na meble kuchenne?

Na pewno wszelkie kwestie formalne typowe dla umów, czyli:

 • datę i miejsce zawarcia umowy;
 • określenie stron zawierających umowę (dane firmy, lub osoby wykonującej dla Ciebie meble oraz Twoje);
 • przedmiot umowy (meble, sprzęt AGD itd. – z wyszczególnieniem odpowiednich elementów)
 • termin wykonania/dostarczenia/montażu mebli oraz sprzętu AGD (jeśli jest to np. 6 tygodni, a nie konkretna data, to od kiedy liczone – od podpisania umowy? od pomiaru? od wpłaty?);
 • kwotę za całość zamówienia, z wyszczególnieniem poszczególnych wartości dla mebli, sprzętu AGD, transportu, montażu itd.;
 • harmonogram płatności – zwróć tutaj szczególną uwagę, czy wpłacasz zaliczkę, czy zadatek i za które elementy płacisz, żeby potem Cię nie zaskoczyło coś, czego umowa nie uwzględniała, np. jeśli sama kupisz sprzęt AGD, to czy zostanie zamontowany odpłatnie, gratis, czy w ogóle nie;
 • zapisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności stron umowy (np. po Twojej stronie udostępnienie na czas montażu pomieszczenia – czyli musisz skończyć remont, po stronie wykonawcy np. wyniesienie starych mebli czy potem utylizacja śmieci i zużytych opakowań);
 • czy wykonawca dopuszcza polubowne i bezkosztowe rozwiązanie umowy i w jakim okresie, lub po spełnieniu jakich warunków (np. potrącenie kosztów projektu);
 • ewentualnie kary za opóźnienia w terminach dostaw czy płatności;
 • ewentualne zapisy o ubezpieczeniu OC wykonawcy – może się przydać, jeśli na montażu zdarzy się jakiś wypadek, albo montażyści np. zniszczą podłogę czy uszkodzą ściany.

To jest absolutna podstawa, bez której w ogóle nie podpisałbym jakiejkolwiek umowy.

 

Meble, w szczególności kuchenne powinny zawierać również, jako załączniki do umowy:

 • specyfikację użytych materiałów – kształt i wzór frontów meblowych, materiał z którego są wykonane, ich kolor, wykończenie powierzchni, grubość itd., to samo tyczy się korpusów szafek oraz blatów;
 • specyfikację wyposażenia – rodzaj, kolor i wymiary szuflad, carg, koszy, sortowników, zawiasów, podnośników, uchwytów itd.;
 • rysunki techniczne – zwymiarowane poszczególne meble (w całości w pomieszczeniu bądź pojedynczo), oraz wszystkie elementy nietypowe i niestandardowe;
 • wizualizacje – choć może to być trudne, jeśli robisz meble u stolarza w garażu (przeważnie nie oferują takiej usługi);
 • informacje na temat zamawianego sprzętu AGD – rodzaj urządzenia, producent, symbol, ewentualnie kolor, jeśli symbol nie wskazuje na niego jednoznacznie;
 • rysunek techniczny lub informację o przygotowaniu przyłączy wod-kan, elektrycznych, wentylacji do okapu itd.;
 • warunki gwarancji i warunki użytkowania mebli – możesz ich nie dostać w formie papierowej, jeśli wykonawca udostępnia je np. na stronie www.

W razie możliwości poproś o okazanie próbki materiału zwłaszcza dla zamówień w drewnie lub lakierze. Wykonawca zapewne poprosi o parafowanie próbki, lub podpisanie oświadczenia, że zostały Ci one okazane i że je akceptujesz – nie jest to nic niezwykłego, ani nic, czego trzeba się obawiać. Raczej rzadko dostaniesz taką próbkę na wynos – chroni ona również interesy wykonawcy, więc zechce ją sobie zatrzymać na przyszłość.

Jeśli nie ma tego w umowie, podpytaj ile trwa montaż, jakie są obowiązki ekip montażowych (np. czy podłączają sprzęt AGD zakupiony/nie zakupiony w danej firmie, czy mają uprawnienia do podłączenia płyty indukcyjnej albo gazowej, zabierają ze sobą opakowania, demontują i wynoszą stare meble itd.). Tu znowu – te informacje mogą być umieszczone na stronie www.

 

Co po podpisaniu umowy?

Przeczytaj ją sobie jeszcze raz na spokojnie w domu i jeśli masz jakieś wątpliwości, to skontaktuj się z wykonawcą, żeby je wyjaśnić. Na upartego, gdyby coś Cię bardzo zaniepokoiło, to zapewne przez te kilka dni od jej zawarcia możliwe będą w niej poprawki (znów – zawsze w formie pisemnej) nie generujące dodatkowych kosztów.

W ekstremalnym przypadku można umowę rozwiązać, jeśli nie dojdziecie do porozumienia.

A potem? Cierpliwie czekaj na swoje wymarzone meble 🙂

 

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Ci wszystkie wątpliwości odnośnie tego, co zawierać umowa na meble kuchenne, ale jeśli masz do mnie jakieś pytania, to zachęcam do zadania ich w komentarzach lub mailowo na adres:
jacek@zaprojektujsobiekuchnie.pl

Jeśli szukasz pomocy czy porad, zapraszam Cię również do
⇒mojej grupy na facebooku.

 

 

 Na koniec mam jeszcze do Ciebie prośbę.

Bardzo mi zależy na promocji tego bloga, więc jeśli uważasz, że zawarte tu treści są wartościowe, poleć go proszę swoim znajomym, udostępniając ten wpis lub polub
⇒mój fp na Facebooku, żeby być na bieżąco.

Dzięki Tobie będę mógł dotrzeć do większej ilości osób, którym moja wiedza się przyda przy projektowaniu  i urządzaniu kuchni.

Dziękuję Ci z góry!

 

 

Wpisy o podobnej tematyce - może Cię zainteresują?

6 komentarzy

Damian 13 stycznia 2022 - 19:58

Panie Jacku em mam pytanie jestem zleceniodawca, mam podpisaną umowę o remont mieszkania, została podpisana 6miesiecy temu, remont się zbliża za 5miesiecy.wplacilem zadatek, ale chciałbym zerwac umowę z wykonawca ponieważ odkąd podpisaliśmy umowę stał się zlewczy, obojętny, telefonicznie kilka razy umawialiśmy się na spotkanie no w celu pomiaru i wyceny mebli. Nie oddzwonił mimo że zapewniał że zadzwoni do 48h, parę razy taka sytuacja miała miejsce, również w związku z projektem. Straciłem zaufanie to niego. Niechce by ktoś taki rozpoczął u mnie remont. Czy stracę zadatek i zapłacę karę jeśli rozwiąże umowę 5 mies przed rozpoczęciem prac? W umowie pisze iż jeżeli zleceniodawca odstąpi od umowy, zapłaci wykonawcy część wynagrodzenia za wykonane prace wraz z przedpłata.rozumiem z tego że gdybym zerwał umowę w trakcie prac. Ale jeszcze nic nie zostało zrobione przez wykonawcę.

Reply
Jacek eM 29 stycznia 2022 - 19:37

Coś mi się porobiło z powiadomieniami i nie dostaję ich na bieżąco, a przy tylu wpisach ciężko to monitorować.
Żebym nie komentował sytuacji nieaktualnej – jak to teraz wygląda?

Reply
beti 22 lutego 2021 - 08:02

a co jeśli klient nie chce okapu , a para spowoduje napuchnięcie korpusów. Jaki zapis w umowie ?

Reply
Jacek eM 22 lutego 2021 - 08:50

Jacek 22 lutego 2021 – 08:48
Zapis o tym, że klient nie zgadza się na montaż okapu w kuchni pomimo poinformowania go, z jakimi to się wiąże konsekwencjami – m. in. para w kuchni, która może się skraplać na ścianach i frontach, a co za tym idzie może powodować puchnięcie szafek i frontów. I że działając wbrew jawnym zaleceniom projektanta jednocześnie przyjmuje do wiadomości i akceptuje fakt, że świadczenia gwarancyjne nie obejmą takich uszkodzeń i usuwane będą na koszt klienta.

Reply
Marcin 6 marca 2021 - 17:09

Mam pytanie, ten co robi niby w garażu to co on już nie ma możliwości zrobienia projektu lub wizualizacji? Jest gorszy.. Tak jest wyżej napisane, tekst który podpięty jest pod umowę..

Reply
Jacek eM 9 marca 2021 - 14:41

Przeczytaj raz jeszcze, co napisałem. Tym razem ze zrozumieniem.

Reply

Leave a Comment