Home AGD Piekarnik z mikrofalą do zabudowy – warto kupić, czy lepiej osobno?

Piekarnik z mikrofalą do zabudowy – warto kupić, czy lepiej osobno?

by Jacek eM
Piekarnik z mikrofalą

Podobno jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Patrząc na to powiedzenie w życiu bym się nie zdecydował na zakup i montaż urządzenia do zabudowy, gdzie piekarnik z mikrofalą upchnięto do jednego sprzętu. A się zdecydowałem. I jestem bardzo zadowolony. Dlaczego? 

 

Zacznijmy od założenia, że nie wnikam w to, czy mikrofala jest zdrowa i potrzebna, czy nie. Musisz sobie na te pytania odpowiedzieć sama. Ten wpis powstał przy założeniu, że po pierwsze mikrofalę w kuchni chcesz, a po drugie zastanawiasz się, czy nie kupić 2w1, czyli spakowanej razem w piekarnikiem w jedno urządzenie, ale nie wiesz, czy warto i jakie są zalety i wady takiego rozwiązania. Dlatego dziś Ci o nich opowiem.

Nie zagłębiam się dzisiaj w dodatki czy wyposażenie typu grill, sonda do mierzenia temperatury wewnątrz potrawy, rożen, ceramiczne talerze do pizzy itd. Wyposażeniu i bajerkom w piekarnikach poświęcę osobny wpis. Dziś skupimy się na tym, jakie piekarnik z mikrofalą ma wady, a jakie zalety.

 

1. Piekarnik z mikrofalą oszczędza miejsce

Oczywista oczywistość – zamiast zajmować dwa miejsca w zabudowie, zajmujesz jedno.

Jeśli masz dużą kuchnię, to dodatkową przestrzeń możesz przeznaczyć np. na ekspres do zabudowy, czy piekarnik parowy, jeśli cenisz sobie zdrowy tryb życia. A jeśli kuchnię masz niewielką, wtedy każdy zaoszczędzony centymetr jest na wagę złota i na pewno uda Ci się go z pożytkiem zagospodarować.

 

2. Piekarnik z mikrofalą oszczędza pieniądze

Taki sprzęt oszczędza pieniądze przy jednym, bardzo ważnym założeniu – urządzenie 2w1 kosztuje mniej, niż dwa osobne urządzenia, ale takie co najmniej średniej klasy.

Zazwyczaj piekarnik z mikrofalą to sprzęt dość zaawansowany technologicznie i dlatego nie będzie tańszy, niż słaby piekarnik i słaba mikrofala kupione osobno. Widełki cenowe dla takiej maszynki to mniej więcej 2-7 tysięcy PLN, w zależności od marki, pojemności i wyposażenia dodatkowego.

 

3. Piekarnik z mikrofalą jest (zazwyczaj) mniejszy od tradycyjnego

A dokładniej – jest niższy. Co może być zarówno jego wadą, jak i zaletą.

Jeśli nie pieczesz indyka na Święto Dziękczynienia, albo gęsi na Boże Narodzenie, albo wreszcie ciasteczek na 4 poziomach jednocześnie, to zupełnie nie odczujesz tego, że piekarnik z mikrofalą jest o jeden poziom niższy od standardowego. A w małej kuchni możesz to miejsce przeznaczyć np. na szufladę na zapasy czy foremki do ciast.

Natomiast jeśli pieczesz potrawy wielkogabarytowe, to na pewno tę cechę uznasz za wadę. Ale uwaga – są na rynku piekarniki z mikrofalą w standardowych, dużych rozmiarach. Niestety, bardzo słono kosztują.

 

4. Piekarnik z mikrofalą pozwala łączyć obie funkcje

To nie jest tak, że musisz korzystać albo z mikrofali, albo z piekarnika.

To znaczy oczywiście – jeśli chcesz, to możesz z tych funkcji korzystać rozłącznie, ale prawdziwe cuda się dzieją, kiedy obie te technologie połączysz. Do wyboru masz takie programy, gdzie pieczenie jest podstawą, a mikrofale „dogrzewają” potrawę, dzięki czemu piecze się ona szybciej, co oczywiście oszczędza Twój czas i pieniądze za prąd.

Kiedyś było tak, że aby użyć mikrofali trzeba było wyjąć z piekarnika co najmniej blachy, a czasami też boczne drabinki. Teraz zupełnie nie ma takiej potrzeby – są one pokryte specjalną farbą odbijającą mikrofale, co jest dużo bardziej wygodne w użytkowaniu.

 

5. Piekarnik z mikrofalą nie ma talerza obrotowego

Pewnie zdarzyło Ci się przy używaniu tradycyjnej mikrofali z talerzem obrotowym kląć, kiedy jakieś kwadratowe albo prostokątne naczynie nie mieściło się i podczas obracania walnęło z drzwiczki, prawda? Albo kiedy miałaś w prostokątnym naczyniu żaroodpornym pieczeń z wczoraj, i nie mogłaś jej na szybko podgrzać w mikrofali bez przekładania i brudzenia drugiego, okrągłego naczynia?

Tutaj tego nie ma, bo urządzenie jest tak skonstruowane, żeby mikrofale odbijając się od ścianek docierały do wszystkich zakamarków, albo to emiter mikrofal pod dnem komory się obraca. Możesz śmiało wkładać prostokątne naczynia.

 

6. Piekarnik z mikrofalą zazwyczaj jest bogato wyposażony

Jak wspominałem wcześniej – nie jest to tanie urządzenie, więc żeby osłodzić klientom kapkę mocniejsze uszczuplenie portfela, producenci wrzucają do swoich sprzętów sporo dodatkowych funkcji: grill, termosonda, automatyczna książka kucharska, zautomatyzowane rozmrażanie potraw, podtrzymywanie ich temperatury, funkcje pary, samoczyszczenie i wiele innych.

Ja osobiście używam tak mądrego, że podaję tylko co wrzuciłem do środka i nawet nie muszę nastawiać czasu ani temperatury – maszynka wszystko dobiera za mnie kontrolując oczywiście po drodze parametry tego, co się dzieje w komorze podczas pieczenia (nie tylko temperaturę, ale również zawartość CO2).

 

7. Piekarnik z mikrofalą występuje tylko w opcji do zabudowy

Nie jest to wada na etapie projektowania kuchni, po prostu odpowiednio przygotowujesz do niego szafkę i tyle. Problem się pojawia, kiedy masz już meble i zechcesz sobie takie urządzenie sprawić.

Nie postawisz takiego urządzenia po prostu gdzieś na blacie, bo nie jest ono przystosowane do tego, żeby nie być w zabudowie (po pierwsze brzydko wygląda, a po drugie będzie problem z jego nagrzewaniem). Do wyboru masz wtedy dwie opcje:

  • wstawiasz piekarnik z mikrofalą w to miejsce, gdzie stał Twój stary piekarnik do zabudowy – jeśli był on o szerokości 60cm, to szerokość jest dokładnie taka sama, natomiast różnicę w wysokości możesz zniwelować dokupując tzw. szufladę grzewczą (co jest moim zdaniem trochę stratą pieniędzy), albo montując zwykłą półkę, czy szufladę;
  • kupujesz pełnogabarytowy piekarnik z mikrofalą i po prostu podmieniasz urządzenia (w 99% przypadków będzie pasował).

 

8. Piekarnik z mikrofalą nie występuje w opcji na gaz

To trochę wydumana wada, ale jednak jeśli kochasz pieczenie w piekarniku na gaz, albo masz ten gaz w ryczałcie i nie chcesz ponosić kosztów coraz droższego prądu, to niestety, ale takiego urządzenia sobie nie sprawisz.

Czasy jednak mamy takie, że piekarniki gazowe odchodzą coraz bardziej do lamusa i raczej bym ten punkt traktował jako ciekawostkę, niż wadę.

 

9. Piekarnik z mikrofalą nie działa, kiedy nie ma prądu, a awarie gazu są rzadko

Bardzo to logiczne jest i mało odkrywcze, ale tutaj patrz punkt powyżej – w piekarnikach gazowych takie niebezpieczeństwo Ci nie grozi (nie patrzcie tak na mnie, to klient mi kiedyś podał taki argument, sam tego nie wymyśliłem 🙂 ).

 

10. Nie możesz korzystać z dwóch urządzeń jednocześnie

I to jest moim zdaniem w zasadzie jedyna, ale największa i najważniejsza wada, jaką ma piekarnik z mikrofalą.

Nie będziesz w stanie jednocześnie piec ciastka na deser, czy mięsa na drugie danie i w międzyczasie podgrzewać zupy. Nie ma takiej możliwości, że przygotowujesz w tym samym czasie dwa różne dania korzystając z różnych technologii. Dodatkowo po pieczeniu, nie wstawisz do rozgrzanego piekarnika plastikowego naczynia, w którym chciałabyś coś podgrzać w mikrofali, bo po prostu się ono nadtopi – trzeba poczekać, aż urządzenie trochę ostygnie.

 

Podsumowując – warto kupić piekarnik z mikrofalą, czy jednak lepiej dwa osobne urządzenia?

Nie odpowiem Ci na to pytanie jednoznacznie, bo to Ty wiesz, jakie masz potrzeby czy przyzwyczajenia odnośnie pieczenia. I wreszcie jaki budżet do dyspozycji.

Jeśli nie pieczesz dużych gabarytowo potraw (dużo, w sensie ilości jak najbardziej możesz), to bez względu na to, czy masz mnóstwo miejsca, czy nie, to ja bym sobie takie urządzenie sprawił. Jeśli masz małą kuchnię i nie pieczesz jakoś szczególnie dużo, to też bym sobie takie urządzenie sprawił. Ba, ja już sobie sprawiłem i jestem przeszczęśliwy i przezadowolony 🙂

Ale jak zwykle – ostateczna decyzja należy do Ciebie, ja mogę jedynie doradzić podając obiektywnie ZA i PRZECIW.

 

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszelkie wątpliwości odnośnie urządzeń 2w1. Z różnych powodów nie chcę Ci tutaj polecać konkretnych marek czy modeli, ale jeśli szukasz porady odnośnie konkretnego modelu, to śmiało pytaj w komentarzach lub mailowo na adres:
jacek@zaprojektujsobiekuchnie.pl

Jeśli szukasz pomocy czy porad, zapraszam Cię również do
⇒mojej grupy na facebooku.

 

 

 Na koniec mam jeszcze do Ciebie prośbę.

Bardzo mi zależy na promocji tego bloga, więc jeśli uważasz, że zawarte tu treści są wartościowe, poleć go proszę swoim znajomym, udostępniając ten wpis lub polub
⇒mój fp na Facebooku, żeby być na bieżąco.

Dzięki Tobie będę mógł dotrzeć do większej ilości osób, którym moja wiedza się przyda przy projektowaniu  i urządzaniu kuchni.

Dziękuję Ci z góry!

 

 

Wpisy o podobnej tematyce - może Cię zainteresują?

6 komentarzy

Maria 29 stycznia 2022 - 18:59

Świetny artykuł, dla mnie najbardziej pomocny ze wszystkich, które czytałam na ten temat. Chciałabym zasięgnąć Pana opini na temat konkretnego modelu w standartowych, dużych rozmiarach.

Reply
Jacek eM 29 stycznia 2022 - 19:28

Bardzo miło czytać takie słowa.
O który konkretnie sprzęt chodzi?

Reply
Maria 29 stycznia 2022 - 20:25

Chodzi o piekarnik z mikrofalówką do zabudowy w standardowych rozmiarach. Czytałam, że produkują je tylko Siemens i Bosh.

Reply
Jacek eM 7 lutego 2022 - 10:55

Bosch już chyba wycofał pełnogabarytowe piekarniki z mikrofalą. Z tego, co kojarzę ma je Siemens i Smeg (raczej polecam z różnych względów tego pierwszego).

Reply
Ela 30 marca 2020 - 07:01

Ha! Nie miałam pojęcia, że takie łączone urządzenia są dostępne! To świetna opcja dla mnie, bo z mikrofalówki korzystam rzadko i szkoda byłoby mi na nią miejsca, ale z drugiej strony jednak czasem korzystam, więc szkoda byłoby mi jej nie mieć. 😀

Reply
Jacek eM 30 marca 2020 - 09:15

Cieszę się, że pomogłem.
Producenci wychodzą nam naprzeciw – jeśli mocno chcesz, to są nawet piekarniki z osobnym tosterem 🙂

Reply

Leave a Comment