Home AGD Piekarnik parowy (parowar), czy piekarnik z funkcją pary – czym się różnią?

Piekarnik parowy (parowar), czy piekarnik z funkcją pary – czym się różnią?

by Jacek eM
Piekarnik parowy

Przeczytałem ostatnio, że w temacie urządzeń na parę nawet sami sprzedawcy sprzętu AGD mają problem z wytłumaczeniem, czym się różni piekarnik parowy od piekarnika z funkcją pary. A co dopiero użytkownik, taki jak Ty, który w tym temacie nie siedzi? Dlatego ja Ci dzisiaj wytłumaczę, co to takiego i z czym to się je. 

 

No dobra, skoro już o jedzeniu mowa, to bez dwóch zdań zapanowała moda na zdrowy tryb życia, a gotowanie na parze bardzo mocno się w ten trend wpisuje.

Z potraw nie są wypłukiwane cenne składniki odżywcze, jak witaminy czy minerały (przy zwykłym gotowaniu ta strata sięga nawet 70%). Posiłki przygotowuje się bez tłuszczu, co znacznie obniża ich kaloryczność. Takie gotowanie (i takie urządzenia) są też doskonałe dla wegan czy wegetarian – piekarnik parowy doskonale ugotuje nie tylko mięso czy ryby, ale również warzywa i owoce. Do tego nie ma potrzeby ich dosalać, co docenią osoby np. z nadciśnieniem.

Same zalety! (no, może trochę poza ceną 🙂 )

 

A co to właściwie jest ten piekarnik parowy? 

No i tutaj pojawia się wspomniana we wstępie trudność, bo pod potoczną nazwą piekarnika parowego kryją się trzy urządzenia:

  • piekarnik parowy;
  • piekarnik z funkcją (dodatkiem) pary;
  • piekarnik parowy z funkcją pieczenia albo piekarnik z funkcją gotowania na parze.

 

Różni producenci różnie swoje urządzenia nazywają, bo czasami nie używa się nazwy piekarnik parowy, a zamiast tego parowar, czasami jest piekarnik z funkcją parowaru itd. Żeby się w tym połapać, przeczytaj proszę krótki opis każdego z urządzeń, bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

 

Piekarnik parowy (parowar) 

Mówiąc krótko, jest to urządzenie, które TYLKO (albo aż) gotuje na parze.

Najłatwiej poznać je po tym, że maksymalna temperatura, w jakiej pracuje to 100-130°C (czyli temperatura wrzenia wody). Nie upieczesz w nim niczego w tradycyjny sposób, nie ma grilla, termoobiegu czy mikrofali.

Może mieć oczywiście różne bajeranckie funkcje, jak książka kucharska, odświeżanie potraw, rozmrażanie czy robienie jogurtu (fermentacja), a ostatnio także i WiFi, ale nic w nim nie upieczesz. Takich urządzeń nie ma na rynku za wiele, bo zostają wypierane przez bardziej zaawansowane technologicznie klasyczne piekarniki z funkcją gotowania na parze.


 

Piekarnik z funkcją (dodatkiem) pary 

To tradycyjny piekarnik, w którym para jest tylko dodatkiem do standardowego pieczenia i nie da się tam nic ugotować na samej parze.

Tutaj podstawą jest taki klasyczny piekarnik i sposób przygotowywania potraw, czyli pieczenie w wysokiej temperaturze, a pary jedynie się dodaje, aby nasze dania były wilgotniejsze, bardziej kruche i soczyste wewnątrz chrupiącej skórki.

Oczywiście, dodawanie pary powoduje, że taki piekarnik zyskuje mnóstwo nowych funkcji czy programów i pozwala przygotowywać posiłki tak, jak w standardowym piekarniku udaje się jedynie prawdziwym szefom kuchni, albo nie udaje się w ogóle, ale tutaj nie da się ugotować na samej parze.


 

Piekarnik parowy z funkcją pieczenia albo piekarnik z funkcją gotowania na parze

To urządzenie, gdzie da się i upiec normalnie, i ugotować na parze. Oraz połączyć te dwa sposoby uzyskując zupełnie nowe funkcjonalności i sposoby przygotowywania posiłków.

Tutaj dostajemy w pełni funkcjonalne urządzenie do gotowania na parze (parowar) oraz w pełni funkcjonalny piekarnik spakowane do jednego sprzętu, oraz – dzięki takiemu upakowaniu – dodatkowe możliwości, jakie daje ich połączenie.

Przeważnie producenci upychają jeszcze w środku zaawansowane książki kucharskie, termosondy, grilla, czasami rożen albo WiFi i możliwość sterowania albo podglądania procesu pieczenia przez smartfona. Dodatkowo takie piekarniki przeważnie mają funkcję czyszczenia przy pomocy pary, co bardzo ułatwia dbanie o czystość i higienę.


 

A na koniec BONUS – urządzenie 3w1

Do niedawna jeszcze nie było urządzeń, które były 3w1, czyli poza standardowym piekarnikiem, urządzeniem do gotowania na parze dorzucały jeszcze mikrofalę.

Bardzo długo trwało, zanim rozwiązano problem niszczycielskiego wpływu pary na emitery mikrofal. Ale już są, więc jeśli chcesz, to możesz już sobie rzeczywiście wszystkie wielkogabarytowe sprzęty upakować w jedno urządzenie. Jest to ZDECYDOWANIE rozwiązania raczej dla posiadaczy grubych portfeli, ale z drugiej strony jedno zaawansowane urządzenie łączące w sobie kilka innych kosztuje mniej, niż wszystkie one osobno, prawda?


 

A jeśli zastanawiasz się nad piekarnikiem z mikrofalą, czyli nie 3w1, a „tylko” 2w1, to kliknij w poniższy link:

⇒Piekarnik z mikrofalą do zabudowy – czy warto kupić i dlaczego TAK?

 

Jeśli zechcesz mnie dopytać o konkretny sprzęt, to śmiało pytaj w komentarzach lub mailowo na adres:
jacek@zaprojektujsobiekuchnie.pl

Jeśli szukasz pomocy czy porad, zapraszam Cię również do
⇒mojej grupy na facebooku.

 

 

 Na koniec mam jeszcze do Ciebie prośbę.

Bardzo mi zależy na promocji tego bloga, więc jeśli uważasz, że zawarte tu treści są wartościowe, poleć go proszę swoim znajomym, udostępniając ten wpis lub polub
⇒mój fp na Facebooku, żeby być na bieżąco.

Dzięki Tobie będę mógł dotrzeć do większej ilości osób, którym moja wiedza się przyda przy projektowaniu  i urządzaniu kuchni.

Dziękuję Ci z góry!

 

 

Wpisy o podobnej tematyce - może Cię zainteresują?

Leave a Comment