Home Projektowanie Od czego zacząć projektowanie kuchni? (i każdego innego wnętrza)

Od czego zacząć projektowanie kuchni? (i każdego innego wnętrza)

by Jacek eM
Zanim ciężko zarobione pieniądze wydasz na swoje pomysły, poczytaj i zastanów się, bo może jednak moja wiedza Ci się do czegoś przyda i zaoszczędzone dzięki temu monety spożytkujesz na coś innego, niż poprawianie swoich własnych błędów. Zobacz więc, od czego zacząć projektowanie kuchni.

Zanim ciężko zarobione pieniądze wydasz na swoje pomysły, poczytaj i zastanów się, bo może jednak moja wiedza Ci się do czegoś przyda i zaoszczędzone dzięki temu monety spożytkujesz na coś innego, niż poprawianie swoich własnych błędów. Zobacz więc, od czego zacząć projektowanie kuchni.

Nawet jeśli ten blog będzie najlepszym samouczkiem na świecie, w co oczywiście nie wątpię, bo jestem bardzo skromny, to i tak nie będzie w stanie zastąpić lat wiedzy i doświadczenia osoby, która projektowaniem kuchni, czy ogólniej – wnętrz, zarabia na życie.

Chcę przez to powiedzieć, że nawet jeśli wymiatasz w Simsach tworząc rezydencje, przy których Ewie Minge puszczają z zachwytu szwy na twarzy, a w Minecrafta potrafisz odtworzyć zamek w Hogwarcie lepiej niż filmowi fachowcy od dekoracji, to i tak własnych czterech ścian nie zaprojektujesz tak dobrze, jak zrobiłby to profesjonalista.

 

Dlatego zacznij projektowanie swojej kuchni… od wyboru projektanta!

Ja wiem, blog ma Cię w założeniu nauczyć, jak zaprojektować sobie samej kuchnię i jak to zrobić dobrze, ale nawet jeśli wyczerpię całkowicie temat i zarzucę Cię przykładami, zdjęciami czy wreszcie kursem na koniec, to i tak nie będzie to w stanie w 100% zastąpić lat wiedzy i doświadczenia osoby, która projektowaniem kuchni, czy ogólniej – wnętrz, się zajmuje zawodowo. Zapamiętaj więc pierwszą radę:

Nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia

NIE ZAPROJEKTUJESZ

sobie kuchni/wnętrza tak dobrze, jak zrobi to zawodowiec.

 

Więc ZAWSZE warto zatrudnić projektanta

 

Jeszcze niedawno wydawało mi się, że teraz już raczej nikt nie bawi się projektowanie kuchni samemu, ale pozaglądałem na kilka grup na fejsie i zmieniłem zdanie.

 

No więc od czego zacząć projektowanie kuchni?

Od budżetu.

Zaplanowanie budżetu na kuchnię to bardzo trudny temat, bo rozpiętość cenowa jest ogromna – meble mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu (a nawet kilkuset) tysięcy złotych. Nie biorę w ogóle pod uwagę badziewia za kilkaset złotych z marketów budowlanych, bo to ma niewiele wspólnego z solidnymi meblami.

Na pewno w przyszłości pojawi się wpis o tym, dlaczego kupno mebli do kuchni za kilkaset złotych to albo wywalenie pieniędzy w błoto, albo opcja do mieszkania na wynajem. Nie tutaj i nie teraz, bo opowiadanie o różnicach pomiędzy płytą meblową o grubości 18mm, a 12mm, obrzeżem z ABS, a papierowym czy wreszcie zawiasami chińskimi za 5gr, a tymi za złotych dwanaście to bardzo rozległy temat.

Tak czy siak, jeśli masz typową kuchnię w mieszkaniu o powierzchni 40-60m² (mieszkanie, nie kuchnię), to naszykuj się na koszt ok. 15 tysięcy, więcej raczej nie wyjdzie, chyba, że przepłacicie za markę, albo nawsadzasz do niej mnóstwa gadżetów. Mniej albo po znajomości, albo z użyciem zamienników. Albo w sieciówce, ale o tym sobie poczytasz, kiedy klikniesz w linka akapit niżej.

Komplet sprzętu AGD solidnej średniej klasy będzie Cię kosztował od 7-8 tysięcy złotych w górę. Granicy górnej właściwie nie ma, bo jeśli wybierzesz sobie sprzęt marki Miele czy Fulgora, to za samą zmywarkę zapłacisz 8-11 tysięcy złotych (inna sprawa, że takie np. Miele jest wieczne). Ale możesz też kupić badziewie nie napiszę jakiej firmy, gdzie zamkniesz się w całości w 3-4 tysiące złotych. Ale ja bym już zbierał kasę na nowe urządzenia, bo te padną pewnie zaraz po okresie gwarancyjnym. Przed jego końcem, jeśli będziesz mieć duużo szczęścia.

Czyli najlepiej zabierać się do tego mając w mieszku wolne jakieś 20-30 tysięcy złotych i wtedy można spać spokojnie. Nie jest to górna granica, bo tej właściwie nie ma, ale przy takim budżecie raczej Ci nie zabraknie na solidnie wykonaną kuchnię.

To, ile naskładasz kasy na urządzenie kuchni wpływa też na to, gdzie będzie Cię stać na jej zamówienie.

Oczywiście jeśli będziesz wszystko składać samodzielnie, to koszty znacząco spadną.

I oczywiście jeśli umiesz te meble zamontować.

I oczywiście jeśli masz czym (niedługo pojawi się o tym wpis).

 

Potem zastanów się, gdzie z tą kasą pójść.

Właściwie do wyboru masz z grubsza trzy opcje: stolarz, wielkopowierzchniowa sieciówka meblowa czy studio mebli kuchennych. Każde rozwiązanie ma swoje wady, każde ma swoje zalety – zerknij poniżej, bo w osobnym wpisie omawiam to dokładniej.

Przekonaj się ⇒Czy warto zamawiać meble kuchenne u stolarza w małym warsztacie?

Dowiedz się:  ⇒Czy zamówienie mebli kuchennych w markecie ma sens?

Sprawdź:     ⇒Czy meble zamówione w Studiu Mebli Kuchennych rzeczywiście są najdroższą opcją?

 

Na cokolwiek się zdecydujesz i do kogokolwiek pójdziesz, to prawdziwi fachowcy powinni pomóc Ci kuchnię rozplanować i zaprojektować. Jaki będzie poziom tego projektu również w dużej mierze zależy od tego, na jakiego wykonawcę się zdecydujesz. Niestety raczej nie masz na tym etapie wiedzy na tyle, żeby ocenić tego projektu jakość, więc skazany jesteś na czytanie tego bloga (albo wpisu o tym, jak szybko zweryfikować, czy projektant jest dobry, a projekt najlepszy) :).

A póki co przyszykuj sobie kartkę papieru milimetrowego lub w kratkę, ołówek oraz metrówkę i zapraszam do kolejnego wpisu, w którym omówię, jak prawidłowo pomierzyć kuchnię i na co przy mierzeniu zwracać uwagę, żeby potem coś Cię niemile nie zaskoczyło. Bo obojętnie, czy zechcesz projekt wykonać sama, czy u projektanta, to i tak zaczynamy od pomiaru.

Poczytaj o tym:  ⇒Od czego zacząć pomiar kuchni (i każdego innego pomieszczenia)?

A potem kliknij tutaj: ⇒Jak prawidłowo pomierzyć kuchnię?

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu mniej więcej wiesz, od czego projektowanie kuchni (albo ogólniej – wnętrza) rozpocząć, ale jeśli masz do mnie jakieś pytania, to zachęcam do zadania ich w komentarzach lub mailowo na adres:
jacek@zaprojektujsobiekuchnie.pl

Jeśli szukasz pomocy czy porad, zapraszam Cię również do
⇒mojej grupy na facebooku.

Mam jeszcze prośbę o łapkę w górę ;), czyli

⇒polub mój fanpejdż na Facebooku

⇒obserwuj mój profil na Instagramie

 

 

Wpisy o podobnej tematyce - może Cię zainteresują?

7 komentarzy

Krzysztof 10 stycznia 2024 - 19:36

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać wycenę na stronie [xxx], można zaoszczędzić…

Reply
Jacek eM 14 stycznia 2024 - 10:20

Chłopie, Ty tak serio?

Reply
Paweł 30 maja 2021 - 15:24

Cześć. Trafiłem na Twojego bloga przez polecenie i… chyba tu zostanę 😉 Fajnie się Ciebie czyta.
Jeśli chodzi o marketowe badziewie, to – jak ze wszystkim – i ono ma swoje zastosowanie. Gdzie? Np. w domku letniskowym, który czasem odwiedzamy. Nie ma sensu ładować tam mnóstwa kasy i kuchnia do 1000 zł wystarczy (mówię z doświadczenia). Sporo też zależy od tego, kto użytkuje kuchnię. Jedni zajadą ją w rok, a inni nie zajadą w 10 lat. Nasza kuchnia była robiona na zamówienie, ale nie była to górna półka. Użytkujemy ją już 17 lat i wygląda naprawdę OK. W zasadzie nawet nie myślimy o jej wymianie (co kilka lat robimy malowanie ścian, wiadomo). Pozdrawiam, Paweł

Reply
Jacek eM 22 lipca 2021 - 07:36

Hej,
Dzięki za dobre słowo 🙂
I dzięki za podpowiedź nowego wpisu – rzeczywiście może warto popełnić taki, gdzie bym trochę podoradzał, do jakiego typu mieszkania/nieruchomości warto wydać trochę więcej kasy na meble/sprzęt, a do jakich zupełnie nie warto (vide Twój domek letniskowy).
Miłego dnia 🙂

Reply
blogierka 25 stycznia 2020 - 15:46

Fajnie tu u Ciebie Jacuś! Powodzenia! 🙂

Reply
Jacek eM 25 stycznia 2020 - 18:01

Dopiero się rozkręcam, więc na wszelki wypadek nie dziękuję 😉

Reply
blogierka 28 stycznia 2020 - 02:47

Widzę ale już mi się podoba i jestem pod wrażeniem profesjonalizmu- widać, że się znasz 🙂

Reply

Leave a Comment