Home AGD Jak wybrać okap do kuchni?

Jak wybrać okap do kuchni?

by Jacek eM
Jak wybrać okap

Okap kuchenny to jeden z tych sprzętów AGD, na temat którego zdecydowana większość użytkowników niewiele wie. Dlatego jeśli przymierzasz się do remontu kuchni i nie wiesz, jak wybrać okap, to ja Ci dzisiaj podpowiem. 

 

Postaram się przeprowadzić Cię krok po kroku, więc właściwie powinnaś się trzymać poniższych punktów w miarę po kolei, choć czasami niektóre możesz pominąć, jeśli jesteś świadomym użytkownikiem, lub to Twoja któraś kuchnia z kolei. Jeśli planujesz swoją kuchnię we współpracy z projektantem, to w zasadzie wszystkie poniższe punkty powinien on zrobić za Ciebie, ale nie zaszkodzi wiedzieć, dlaczego coś proponuje Ci tak, a nie inaczej, prawda?

I jeszcze zanim zaczniemy, kliknij proszę w poniższy link, który odpowie Ci na pytanie:

⇒Czy okap w kuchni jest w ogóle potrzebny? I dlaczego TAK!

 

1. Po pierwsze – PROJEKT 

Osobiście uważam, że zastanawianie się nad jakimkolwiek sprzętem w kuchni należy rozpocząć od tego, jak ta kuchnia będzie wyglądać. Czyli mówiąc krótko: OD PROJEKTU.

Bez sensu będzie zastanawianie się nad wyborem (i tracenie czasu na oglądanie) pięknego okapu wyspowego, jeśli w Twojej kuchni nie będzie wyspy. Owszem, czasami taki okap można również zaprojektować przy ścianie, ale to słowo jest kluczowe: „ZAPROJEKTOWAĆ”. Podobnie kwestia zastanawiania się, czy wybrać okap podszafkowy, czy wolnowiszący (kominowy) rozwiąże się niejako sama, kiedy obejrzysz projekt i sama stwierdzisz, która wersja bardziej Ci się podoba (jeżeli oczywiście taki wybór w tym konkretnym pomieszczeniu w ogóle jest możliwy).

 

2. Po drugie – BUDŻET 

Jeśli masz nieograniczone środki to pomiń ten punkt i idź do następnego 🙂

Ale jeśli Twój portfel nie jest z gumy, to ZANIM zaczniesz oglądać okapy i zastanawiać się nad wyborem konkretnego modelu, zaplanuj JAKI BUDŻET MASZ DO DYSPOZYCJI.

Tutaj rozpiętość jest ogromna i nawet taki niepozorny i niewidoczny okap podszafkowy może kosztować od mniej więcej 100 zł do kilkunastu tysięcy. Tak – kilkanaście tysięcy za sam okap. I to podszafkowy, bo ozdobne kominowe mogą kosztować nawet kilkadziesiąt.

Nie wierzysz? To kliknij w poniższy link do okapów na ceneo i posortuj sobie po cenie – zaskakujące, prawda? Przy okazji, jeśli kupisz jakiś, to skapnie mi parę groszy na waciki.

⇒Przegląd okapów na CENEO

 

3. Po trzecie – PARAMETRY 

W przypadku okapu pod uwagę bierze się właściwie dwa parametry, oraz trzeci wspólny dla wszystkich sprzętów AGD, czyli:

  • wydajność;
  • głośność;
  • zużycie energii elektrycznej (tutaj zależy ono bardzo od wydajności, więc nie będę tego punktu specjalnie omawiać).

 

No i pewnie te punkty najbardziej Cię przerażają, bo skąd niby masz wiedzieć, jak wybrać okap, w którym ta wydajność czy głośność są odpowiednie? A jakie w ogóle mają być, żeby potem nie capiło rybami po całym domu, albo żebyś się nie czuła, jak w fabryce tokarek?

No i tutaj mam dla Ciebie skromny prezent, czyli wpis, który nie dość, że bardzo czytelnie wyjaśnia, jak wyliczyć wydajność okapu do Twojej kuchni, to jeszcze dodatkowo robi to za Ciebie:

⇒Jak dobrać wydajność okapu do pomieszczenia? (+ kalkulator, który policzy ją za Ciebie)

 

Jeśli chodzi o głośność okapu, to też pewnie nie bardzo jesteś w stanie powiedzieć, kiedy okap jest cichy? Głośność podaje się w decybelach [dB] i producenci najczęściej podają ją na najniższym, i na najwyższym biegu (kwestię podawania parametrów okapu regulują unijne rozporządzenia, więc każdy producent dla każdego modelu ma obowiązek je podawać). Przeważnie okapy podszafkowe są mniej wydajne, a co za tym idzie – cichsze.

Ale na jakie dokładnie wartości tutaj zwracać uwagę?

Przyjmij, że im bliżej 40 dB na najniższym biegu, tym lepiej.

Na najwyższym biegu im bliżej 65 dB, tym lepiej.

 

Pamiętaj, że im bardziej wydajny okap, tym głośniejszy.

 

Bardzo niewiele modeli schodzi poniżej tej wartości i są to zdecydowanie okapy PREMIUM, które już bardzo słono kosztują.

 

Jeśli zastanawiasz się, czy to taka wielka różnica, jeśli okap ma na najniższym biegu 45 czy 52 dB to weź pod uwagę, że decybel jest jednostką logarytmiczną, czyli wzrost hałasu o 1 decybel oznacza tak naprawdę wzrost o 26% w stosunku do stanu wcześniejszego.

Mniej więcej co 3 dB hałas się podwaja,

czyli okap o głośności 41 dB jest dwa razy głośniejszy od tego 38 dB, a 44 dB już cztery razy.

 

Na wydajność i głośność okapu ma wpływ wiele czynników, które są niezależne od samego okapu, a bardziej zależą od projektu, sposobu podłączenia itd. Dlatego tutaj odeślę Cię do wpisu, gdzie dowiesz się:

⇒Co obniża wydajność okapu?

 

4. Po czwarte – ROZMIAR OKAPU 

Niby rozmiar nie ma znaczenia, ale jednak ma 🙂

Tu akurat jest w miarę łatwo, bo rozmiar okapu powinien być dostosowany do rozmiaru płyty grzewczej.

Jeśli planujesz taką standardową, czteropolową płytę o szerokości 60cm, to i okap powinien być tej szerokości (okapy podszafkowe mają zazwyczaj trochę mniej, bo 52-56cm).

Dla płyt szerszych okap powinien też być odpowiednio szerszy.

 

Czy rzeczywiście rozmiar okapu jest tak ważny? 

I tak, i nie do końca.

Zbyt mały okap nie będzie zbierał odpowiednio oparów znad płyty grzejnej, co może skutkować osadzaniem się pary wodnej na szafkach czy ścianach powyżej. A wilgoć wiadomo, że wpływa bardzo niekorzystnie zarówno na materiały, z jakich zrobione są meble, jak i na same ściany. Czyli tak – za mały okap to niedobrze.

Z kolei okap zbyt duży będzie zużywał więcej energii, bo przeważnie są one bardziej wydajne, żeby odessać opary znad większej powierzchni. Ale ja z kolei uważam, że jeśli mamy dużą, wyeksponowaną ścianę to taki okap kominowy jest jej, oraz całej kuchni doskonałą ozdobą (zwłaszcza, jeśli współgra z materiałem na ścianie – poniżej możesz przeczytać, czym taką ścianę ponad blatem można wykończyć). A tego prądu znowuż nie pobiera aż tak dużo więcej. Czyli nie do końca – za duży okap to niekoniecznie niedobrze.

Dowiedz się: ⇒Czym wykończyć ścianę ponad blatem kuchennym? (+dużo zdjęć)

 

5. Po piąte wreszcie – WYGLĄD i BAJERY

Ja wiem, że to mało popularna teza, ale dopiero na samym końcu kieruj się wyglądem albo sterowaniem na pilota (no, chyba, że sufitowy), kiedy już wiesz, jaki to ma być rodzaj okapu, ile masz na niego pieniędzy, jakiej ma być wielkości oraz jakie ma mieć parametry.

Tym sposobem zawężasz sobie bardzo krąg poszukiwań, a tym samym oszczędzasz mnóstwo czasu. Ja wiem, że piękne rzeczy (a okapy mogą być naprawdę piękne) można oglądać godzinami, ale weź pod uwagę, że czeka Cię jeszcze wybór pozostałych sprzętów AGD, prawda?

Uwierz mi, że podobne dylematy będziesz mieć przy każdym jednym urządzeniu. Dlatego, jeśli nie bardzo wiesz, czym się kierować, to kliknij w poniższe linki:

Sprawdź: ⇒Jak wybrać lodówkę?

 

Nie chcę Ci tutaj polecać konkretnych marek czy modeli, więc jeśli nie bardzo wiesz, jaki konkretnie okap wybrać, to śmiało pytaj w komentarzach lub mailowo na adres:
jacek@zaprojektujsobiekuchnie.pl

Jeśli szukasz pomocy czy porad, zapraszam Cię również do
⇒mojej grupy na facebooku.

 

 

 Na koniec mam jeszcze do Ciebie prośbę.

Bardzo mi zależy na promocji tego bloga, więc jeśli uważasz, że zawarte tu treści są wartościowe, poleć go proszę swoim znajomym, udostępniając ten wpis lub polub
⇒mój fp na Facebooku, żeby być na bieżąco.

Dzięki Tobie będę mógł dotrzeć do większej ilości osób, którym moja wiedza się przyda przy projektowaniu  i urządzaniu kuchni.

Dziękuję Ci z góry!

 

 

Wpisy o podobnej tematyce - może Cię zainteresują?

Leave a Comment