Kuchnia to bez dwóch zdań serce domu. Natomiast o tytuł serca kuchni niewątpliwie biją się lodówka z płytą grzejną. Dlatego decyzja o zakupie tych sprzętów powinna być gruntownie przemyślana. W tym wpisie podpowiem Ci, jak wybrać lodówkę? Czym się kierować przy jej wyborze?
A co jeśli sama tak do końca nie wiesz, jaką lodówkę wybrać? Kiedy nie potrafisz się zdecydować, jakie funkcje będą dla Ciebie niezbędne, a jakie są niepotrzebnym bajerem?
Nie podam Ci gotowego rozwiązania, gdzie odpowiesz na kilka pytań i wynik pojawi się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ale na pewno odpowiedzi na poniższe pytania pomogą Ci podjąć decyzję. Pamiętaj też o rozgraniczeniu tego, co potrzebne od tego, co by się przydało – to drugie najczęściej wymaga głębszego sięgnięcia do portfela. A nie zawsze ma to sens.
1. Chłodziarko-zamrażarka czy sama chłodziarka?
Przywykliśmy do tego, że lodówka zawsze ma zamrażarkę i rzeczywiście chłodziarko-zamrażarka to sprzęt montowany w 99,99% kuchni. Ale pytanie, czy rzeczywiście jej potrzebujesz? Jeśli mało gotujesz, nie masz dużej rodziny, lodówki używasz tylko do przechowywania piwa albo świeżych warzyw i owoców, a dodatkowo masz maciupeńką kuchnię, to być może wystarczy Ci sama chłodziarka?
2. Jak dużą lodówkę wybrać?
Jeśli masz dużą rodzinę, albo robisz duże zakupy, to odpowiedź jest oczywista – jak największą.
Założenia są takie, że czteroosobowej rodzinie wystarcza chłodziarko-zamrażarka o pojemności 200-230 litrów, szerokości 60cm i wysokości ok. 180-190cm.
Wiadomo jednak, jak to jest z tym miejscem w lodówce, zwłaszcza kiedy są fajne promocje w marketach. I wtedy z pomocą przychodzi szeroka lodówka Side by Side, albo French Door, ewentualnie osobno duża chłodziarka i osobno zamrażarka, ale te rozwiązania niestety ciężko będzie zmieścić w małych kuchniach. A może jesteś singlem i wystarczy Ci niewielka lodówka podblatowa?
Przeanalizuj potrzeby swoje i swojej rodziny, bo jeśli źle wybierzesz, to będziesz się męczyła kilka lat. Pamiętaj też o tym, że rodziny lubią się powiększać 🙂
3. Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca
Aby odpowiedzieć na to pytanie, powstał osobny wpis, bo to wcale nie jest taka prosta i łatwa decyzja.
Poczytaj o tym: ⇒Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca – którą wybrać?
4. Przelicz sobie wszystkie „plusy” w A+++
Nie będę ukrywał, że oszczędności roczne na używaniu lodówki mogą sięgać stu i więcej złotych, jeśli porównamy modele najbardziej oszczędne z tymi najbardziej prądożernymi. Zwłaszcza teraz, kiedy energia elektryczna mocno drożeje, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze chłodziarki.
Ale usiądź i na spokojnie przelicz, po jakim czasie zwróci Ci się różnica w cenie zakupu. Bo co prawda weszło niedawno w EU tzw. „prawo do naprawy”, ale na chwilę obecną żywotność lodówek to 6-10 lat i nie zawsze inwestowanie w dodatkowy „plusik” będzie opłacalne (czyli mówiąc wprost – droższa lodówka padnie szybciej, niż zwrócą Ci się pieniądze wydane na droższy model).
5. Zastanów się, czy będzie Ci przeszkadzał hałas pracującej lodówki
Lodówka przez większość czasu siedzi sobie cichutko na swoim miejscu, ale problem pojawia się, kiedy uruchamia się w niej agregat. W małym mieszkaniu, gdzie kuchnia stanowi jedno pomieszczenie z salonem, jadalnią, gabinetem i sypialnią może to bardzo irytować. Standardowo ta głośność to 40-43 dB, natomiast modele poniżej 38 dB uznawane są za bardzo ciche. I tutaj wygrywają lodówki do zabudowy, które zazwyczaj są dodatkowo wyciszone przez szafki, w których zostały zamontowane.
6. Ile agregatów wybrać?
A ile może być?
Może być jeden – wtedy zarówno chłodziarka, jak i zamrażarka zasilane i kontrolowane termostatem są przez jeden układ. Lodówki wyposażone w dwa termostaty i dwa agregaty umożliwiają niezależną pracę chłodziarki i zamrażarki. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy będziesz chciała na jakiś czas wyłączyć którąś z komór lodówki – na przykład wyjeżdżasz na dłuższe wakacje i opróżniłaś chłodziarkę, a nie chcesz opróżniać zamrażarki. No i w pierwszym przypadku w razie awarii nie działa całe urządzenie, ale za to dwa agregaty to większe zużycie energii.
7. Funkcje i gadżety – czego potrzebujesz, a co się „tylko” przyda?
Aktualnie oferowane na rynku lodówki mają bez liku funkcji, mniej lub bardziej potrzebnych oraz gadżetów mniej lub bardziej efektownych, choć niekoniecznie użytecznych. Dlatego zapraszam Cię do poczytania innego mojego wpisu, w którym omawiam i jedne, i drugie. Znowu – uzupełnisz swoją wiedzę zawartą tutaj, co moim zdaniem warto zrobić, bo przecież wydajesz niemało pieniędzy i kupujesz sprzęt na kilka lat.
Poczytaj o tym: ⇒Jakie gadżety może mieć lodówka?
8. Design, wygląd, wzornictwo
Dlaczego u mnie na samym końcu? Czy design jest mniej ważny od wcześniejszych cech?
A skąd?! Po prostu tutaj ciężko coś obiektywnie doradzić, bo jednemu spodobają się czarne lodówki, innemu ze stali szczotkowanej, czyli z inoxu, a jeszcze inni zachwycą się lodówką w stylu lat 60-tych czy retro.
Są tacy, dla których szklane półki wykończone metalowymi listwami to w chłodziarce must have, dla innych natomiast to błękitne podświetlenia uchwytu będzie tym, w czym się zakochają.
Tutaj doradzę Ci jedynie, żebyś każdy element upiększający i designerski przeliczyła. Tak po prostu.
Wnioski?
Jak zwykle na to, jaki model lodówki wybrać, ma wpływ w dużej mierze zasobność portfela. Jeśli jest ona nieograniczona, to zafunduj sobie wszystko, czego chcesz, czego potrzebujesz i co Ci się podoba.
Ale jeśli jak większość śmiertelników masz ograniczony budżet, to mam nadzieję, że pomogłem Ci wybrać to, bez czego się nie możesz obejść, a co możesz sobie spokojnie darować i poczekać na lepsze czasy. Dodatkowo pod spodem zamieszczam linki, w których podpowiadam, jak wybrać pozostałe sprzęty.
Sprawdź: ⇒Jak wybrać okap do swojej kuchni?
Nie chcę Ci polecać konkretnych marek czy modeli lodówek, bo po pierwsze ciągle się to zmienia, a po drugie nie chcę być posądzany o faworyzowanie pewnych marek. Dlatego jeśli dalej nie bardzo wiesz, jaką lodówkę wybrać i szukasz konkretnej porady odnośnie konkretnego sprzętu, to śmiało pytaj w komentarzach lub mailowo na adres:
jacek@zaprojektujsobiekuchnie.pl
Jeśli szukasz pomocy czy porad, zapraszam Cię również do
⇒mojej grupy na facebooku.
Mam jeszcze prośbę o łapkę w górę ;), czyli
⇒polub mój fanpejdż na Facebooku
⇒obserwuj mój profil na Instagramie
3 komentarze
Mam pytanie o drzwiczki lodówki – czy da się je dowolnie przestawić na tą stronę której się potrzebuje, czy od razu przy wyborze trzeba to brać pod uwagę i wybierać tylko z tych które otwierają się na prawo lub lewo?
Przeważnie wszystkie lodówki (oczywiście poza dużymi, typu Side by Side) mają możliwość przełożenia drzwi. A na pewno wszystkie do zabudowy. Czasami to może być dość skomplikowane, zwłaszcza przy elektronicznych wyświetlaczach, ale zawsze w instrukcji jest opis, jak to zrobić. Wiem też, że można sobie zamówić serwis firmowy, który odpłatnie przełoży drzwi w lodówce.
[…] … natomiast, jesli Was interesuje temat innych powabnych sprzętów AGD w kontekście projektowania kuchni, zachęcam do wizyty u Jacka na stronie Zaprojektujsobiekuchnie.pl […]