Home AGD Jak dobrać wydajność okapu do pomieszczenia? (+KALKULATOR)

Jak dobrać wydajność okapu do pomieszczenia? (+KALKULATOR)

by Jacek eM
Jak dobrać wydajność okapu

Bardzo często moi klienci mają wiedzę na temat tego, jakiej potrzebują lodówki, albo czego wymagają od zmywarki, ale okap to czarna magia i nie wiedzą, czy potrzebują. A pytanie następne, to jak dobrać wydajność okapu do pomieszczenia?   

W tym wpisie nie będę Ci wyjaśniał, czym się różni pochłaniacz od okapu i dlaczego to jedno i to samo. Ani radził, czy lepiej wybrać okap w zabudowie, czy wolnowiszący. Po te informacje odsyłam Cię do innych wpisów, które linkuję poniżej.

Sprawdź: 

⇒Jaki okap wybrać: wyciąg czy pochłaniacz? (i dlaczego to pytanie jest źle zadane?)

 

Założeniem tego bloga jest takie przekazanie informacji, żebyś sama mogła sobie zaprojektować kuchnię. I żebyś zrobiła to dobrze. Dlatego jeśli staniesz przed problemem, jak dobrać wydajność okapu do pomieszczenia, w którym będzie się znajdować Twoja kuchnia, to ten wpis Ci w tym pomoże.

 

Po co mi okap w kuchni?

Teoretycznie żadne przepisy nie wymagają w kuchni okapu. Więc jeśli nie musisz mieć go w kuchni, to czy jest sens wydawać na niego pieniądze? Co takiego robi okap, żeby uzasadnić jego zakup?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz po kliknięciu w link: 

⇒Czy okap w kuchni jest w ogóle potrzebny?

 

Jak wyliczyć wydajność okapu w pomieszczeniu?

Skoro już wiesz, że okap jest Ci potrzebny, to teraz możemy policzyć, o jakiej wydajności okapu potrzebujesz.

Zakłada się, że prawidłowo dobrany okap na najniższym biegu

przefiltruje Ci całe powietrze w pomieszczeniu minimum sześciokrotnie w ciągu godziny.

Natomiast na najwyższym minimum dwunastokrotnie.

 

A ilość powietrza w kuchni to innymi słowy jej objętość (kubatura).

 

Objętość mierzy się w m³, a że jak wyżej napisałem, ma być ona przefiltrowana przez okap w ciągu godziny, to wydajność okapu mierzy się w metrach sześciennych na godzinę [m³/h]

 

Jeśli nie pamiętasz ze szkoły, jak się to robi, to przypominam, że objętość liczymy mnożąc powierzchnię razy wysokość:

długość kuchni × szerokość kuchni = POWIERZCHNIA kuchni

powierzchnia kuchni × wysokość kuchni = KUBATURA (objętość) kuchni

 

Proste, nie?

Czyli jeśli Twoja kuchnia ma np. 3m szerokości, 3,5m długości, a wysoka jest na 2,6m, to wyliczenia będą takie:

3m × 3,5m = 10,5m²

10,5m²×2,6m = 27,3m³ (w zaokrągleniu 28m³)

 

Jeśli w ciągu godziny okap powinien przefiltrować powietrze w pomieszczeniu minimum 6 razy, to jego MINIMALNA WYDAJNOŚĆ powinna wynosić 28×6=168m³/h, czyli na najniższym biegu okap nie powinien mieć mniejszej (jak ma wyższą, to nawet lepiej).

Z kolei na najwyższym biegu przelicza się kubaturę razy 12, co w naszym przypadku wynosi 28×12=336m³/h. Oznacza to, że na najwyższym biegu wydajność okapu nie może być mniejsza (większa może być jak najbardziej).

 

A co w przypadku kuchni otwartej na salon/jadalnię o dużej powierzchni?

Tutaj moim zdaniem nie ma sensu stosować powyższych wyliczeń do całej powierzchni kuchni z salonem, czy jeszcze z jadalnią.

Załóżmy, że powierzchnia tych pomieszczeń wynosi 85m², czyli wcale nie tak znowu dużo np. dla domków jednorodzinnych, a wysokość kondygnacji to 2,6m.

Kubatura wyniesie 221m³, co pomnożone przez 6 daje 1326m³/h, a przez 12 daje aż 2652m³/h! Nie kojarzę okapów o takiej wydajności, może jakieś gastronomiczne do restauracji?

Dlatego tutaj po prostu policzyłbym wydajność dla części kuchennej i dorzucił 25% dla bezpieczeństwa. Resztę powinna nam załatwić rekuperacja albo dobra wentylacja.

 

A tutaj w bonusie coś dla leniuszków – kalkulator wydajności okapu

Jeśli nie bardzo chce Ci się liczyć wydajność wymaganą dla Twojej kuchni, to poniżej masz stworzony w Excelu prosty kalkulator, który policzy to za Ciebie. Obsługa jest banalnie prosta – w podświetlone pola podajesz wymiary kuchni i kalkulator sam liczy powierzchnię i kubaturę kuchni, a w efekcie minimalną wydajność okapu.

Jeśli Twoja kuchnia nie jest kwadratowa/prostokątna, to możesz wpisać bezpośrednio powierzchnię kuchni i dalej kalkulator już liczy odpowiednie wydajności.

Jak dobrać wydajność okapu do kuchni?

Tak wygląda bardzo prosty kalkulator do wyliczeń wydajności – możesz pobrać po kliknięciu.

A tutaj link bezpośrednio do pliku Excela 2010: 

⇒Kalkulator wydajności okapu

 

Czy jest coś, przez co okap gorzej pracuje?

Niestety tak i niestety tych czynników jest sporo. Na tyle sporo, że napisałem o nich osobny wpis, który możesz przeczytać klikając w link poniżej.

Poczytaj o tym: 

⇒Co obniża wydajność okapu?

 

Jeśli ciągle kwestia wydajności okapu nie daje Ci spokoju, albo masz jakiekolwiek inne pytania czy wątpliwości, to śmiało pytaj w komentarzach lub mailowo na adres:
jacek@zaprojektujsobiekuchnie.pl

Jeśli szukasz pomocy czy porad, zapraszam Cię również do
⇒mojej grupy na facebooku.

 

 

 Na koniec mam jeszcze do Ciebie prośbę.

Bardzo mi zależy na promocji tego bloga, więc jeśli uważasz, że zawarte tu treści są wartościowe, poleć go proszę swoim znajomym, udostępniając ten wpis lub polub
⇒mój fp na Facebooku, żeby być na bieżąco.

Dzięki Tobie będę mógł dotrzeć do większej ilości osób, którym moja wiedza się przyda przy projektowaniu  i urządzaniu kuchni.

Dziękuję Ci z góry!

 

 

Wpisy o podobnej tematyce - może Cię zainteresują?

Leave a Comment