Home AGD Czy można ustawić lodówkę Side by Side przy ścianie?

Czy można ustawić lodówkę Side by Side przy ścianie?

by Jacek eM
Czy lodówka Side by Side może stać przy ścianie

Przyzwyczailiśmy się, że lodówkę w kuchni stawiamy do kąta, bo to duże jest i mocno się w kuchni rozpycha, więc przy ścianie najlepiej. I dlatego bardzo często klienci w narożnik chcą również wstawiać duże lodówki wolnostojące. No właśnie – czy można ustawić lodówkę Side by Side przy ścianie? 

 

Teoretycznie im większa lodówka, tym lepiej, bo załadujemy do niej więcej jedzenia. To jest oczywiste i nikomu nie trzeba tego wyjaśniać – czy masz dużą rodzinę, czy lubisz łowić tańsze produkty na promocjach, to korzyści są ogromne. Ale niestety, z uwagi na swoją konstrukcję, lodówki Side by Side mają też kilka wad (roboczo przyjmijmy, że pod pojęciem Side by Side kryją się duże lodówki dwu- lub kilkudrzwiowe, ok?) – o plusach i minusach możesz poczytać poniżej:

Dowiedz się: ⇒Jakie są wady i zalety dużej lodówki?

 

Jeśli nie chce Ci się klikać, to w wielkim skrócie jeden z punktów brzmi:

Lodówka Side by Side nie zlicuje się z meblami, bo:

  • jest głębsza o jakieś 20cm;
  • wymaga szczelin wentylacyjnych po bokach i górą (wg niektórych producentów nawet po 7-10cm na stronę);
  • fronty chłodziarki otwierają się dużo powyżej kąta prostego (bo do 135-145°) i tym samym zachodzą dalej, niż cały jej korpus.

W tym wpisie skupię się na tej ostatniej kwestii, bo przez nią…

 

Lodówka Side by Side NIE może stać bezpośrednio przy ścianie.

A dokładniej mówiąc – nie każda lodówka i nie przy każdej ścianie.

 

 

Mógłbym długo i namiętnie tłumaczyć, dlaczego tak jest, ale ponieważ jeden obraz wart jest tysiąca słów, to najprościej będzie, kiedy Wam pokażę (dzięki uprzejmości marki BSH – model ⇒BOSCH KAD90VB20).

Czy lodówka Side by Side może stać przy ścianie

To nie rysunek drzwi do stodoły, tylko Twojej lodówki Side by Side.

 

Nie każdy musi widzieć i rozumieć rysunki techniczne, więc pokrótce – co my tu widzimy? To ja podpowiem – nie patrz na obrazki i wymiary, tylko na podpis:

Szufladę można wysunąć całkowicie przy drzwiach otwartych pod kątem 145°.

 

Czyli jeśli postawisz Side by Side przy ścianie, to drzwi się nie otworzą tak szeroko, co z kolei uniemożliwia wyciąganie z lodówki szuflad. O tych tam na dole, gdzie najczęściej leżą owoce, warzywa, mięsko, ryby i serki. Bo jeśli otworzysz na mniejszą szerokość, to nimi (szufladami, nie jedzeniem) walniesz albo w same drzwi, albo w balkoniki na drzwiach.

Lipa, nie?

Czy lodówka Side by Side może stać przy ścianie

Pięknie wszystko widać, prawda? O ile jest miejsce na tak szerokie otwarcie drzwi.

 

Zła wiadomość jest taka, że na dzień pisania tego artykułu, czyli maj 2020r. nie kojarzę, żeby jakikolwiek producent miał w swojej ofercie dużą chłodziarko-zamrażarkę, którą można ustawić bezpośrednio przy ścianie i dla której ten problem nie istnieje (bo takie urządzenia „standardowe” już na rynku jak najbardziej są).

 

Co z tym fantem zrobić, żeby jednak postawić Side by Side przy ścianie?  

Ano bezpośrednio się nie da. Ale można zrobić dwie rzeczy, żeby było jak najbliżej.

Jedną z nich jest takie zaprojektowanie kuchni, żeby pomiędzy ścianą a lodówką umieścić szafkę (np. spiżarkową, albo taką z piekarnikiem), która odsunie Side by Side na tyle, żeby dało się fronty otworzyć na wymaganą szerokość. O tym, gdzie postawić lodówkę w kuchni będzie niedługo wpis:

Przeczytaj: ⇒Gdzie w kuchni ustawić lodówkę, żeby było wygodnie?

 

Rzecz druga, to sprawdzenie na rysunku technicznym, w jakiej odległość powinniśmy postawić lodówkę Side by Side przy ścianie, żeby nam się swobodnie otwierały fronty i żeby mieć pełny dostęp do jej wnętrza. Taki rysunek znajdziesz albo bezpośrednio na stronie producenta przy wybranym modelu, albo musisz sobie zajrzeć do instrukcji obsługi – i jedno, i drugie producenci udostępniają bez żadnych problemów.

 

A poniżej dwa przykłady z omówieniem, jak czytać rysunki

Czy lodówka Side by Side może stać przy ścianie

I co tu widać (w dalszym ciągu ta sama lodówka BOSCH)?

Jeżeli ścianka po lewej stronie nie będzie miała więcej, niż 110cm (powyżej wymiary w milimetrach), to lewy front otworzy się do kąta 90° przy założeniu, że stoi 19 milimetrów od lewej ściany (zauważ, że uchwyt wychodzi poza ściankę – np. we wnękę okienną). Czy to wystarczy, do wyjęcia szuflad? To zależy od modelu – najlepiej doczytaj w instrukcji. Po prawej, jeśli postawimy Side by Side przy ścianie w odległości 5mm, to ścianka o głębokości 63 cm w ogóle nam tutaj nie przeszkadza, natomiast głębsze wymagają odpowiedniego odsunięcia od samej lodówki.

 

Przykład drugi to z kolei lodówka Side by Side marki ⇒SIEMENS, model KA93NVIFP, dla której te obostrzenia odnośnie miejsca wyglądają trochę inaczej.

Czy lodówka Side by Side może stać przy ścianie

Tak to cudo wygląda po otwarciu

Czy lodówka Side by Side może stać przy ścianie

Tutaj zauważcie, że szuflady można wyjąć całkowicie już przy kącie 135°

Tutaj ostatni rysunek jest bardziej uniwersalny, bo przewiduje opcje dla różnych głębokości. Dla Side by Side trzeba przyjąć 70cm. I tutaj, jeśli zechcecie otworzyć lodówkę stojąca przy ścianie na pełną wymaganą szerokość, to czytamy wiersz x2 i mamy, że po lewej trzeba zostawić 7,5cm, a po prawej aż 41,8cm. No chyba, że ściana też ma 70cm głębokości, to wtedy odpowiednio tylko 2cm i 7,6cm.

 

Ponieważ w tym artykule wykorzystuję grafiki marek BOSCH i SIEMENS, to poniżej polecam kilka ich modeli lodówek Side by Side (to linki afiliacyjne, więc jeśli coś przez nie zamówisz, to skapnie mi kilka groszy na waciki 🙂 ).


Jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości, to śmiało pytaj w komentarzach lub mailowo na adres:
jacek@zaprojektujsobiekuchnie.pl

Albo zapytaj na:
⇒mojej grupie na facebooku.

 

 

 Na koniec mam jeszcze do Ciebie prośbę.

Bardzo mi zależy na promocji tego bloga, więc jeśli uważasz, że zawarte tu treści są wartościowe, poleć go proszę swoim znajomym, udostępniając ten wpis lub polub
⇒mój fp na Facebooku, żeby być na bieżąco.

Dzięki Tobie będę mógł dotrzeć do większej ilości osób, którym moja wiedza się przyda przy projektowaniu  i urządzaniu kuchni.

Dziękuję Ci z góry!

 

 

 

Materiały graficzne pobrano z oficjalnych stron BOSCH i SIEMENS za zgodą BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Wpisy o podobnej tematyce - może Cię zainteresują?

Leave a Comment